Item added to your cart

SPORTMACHINE 90

Absolute Control
050R3801243 - ANTHRACITE - BLACK - WHITE
With an eye on progression, the Sportmachine 90 places an emphasis on comfort and control. Its wider last and softer shell are especially forgiving and can accommodate high-volume feet. For a refined fit that enhances performance, the boot’s liner and shell can be fully customized. A dual entry instep makes it especially easy to get in and out of the Sportmachine. To provide a more neutral stance that improves balance and minimizes fatigue, its cuff can be adjusted to better cradle the contours of your calf. And for additional warmth, its liner sports Primaloft insulation. Push your limits in comfort with the Sportmachine 90.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 90
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 24.0 - 32.5
Skelet: PP
Komín: PP
Liner: Comfort Fit Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITY
TRI FORCE konstrukce skeletu
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITY
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITY
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi