Item added to your cart

SPORTMACHINE 80

Absolute Control
050R46017T1 - BLACK - ANTHRACITE - RED
First impressions count. Guided by this belief, the Sportmachine 80 places an emphasis on comfort to help entry-level skiers fall in love with the sport. With a wider last and softer shell, it offers a plush, forgiving ride. Its reinforced sole and spine boost confidence and control by making it easier to initiate turns and transition between them. For incredible comfort, its liner is especially soft and can be heat molded for a personalized fit. And a dual entry instep makes it remarkably easy to get in and out of the boot. For a great time on the mountain, turn to the Sportmachine 80.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 80
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 24.0 - 32.5
Skelet: PP
Komín: PP
Liner: Comfort Fit
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITY
TRI FORCE konstrukce skeletu
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITY
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITY
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi