Item added to your cart

SPORTMACHINE 100

Absolute Control
050R3001N44 - BLACK - RED - WHITE
Comfortable and confident, the Sportmachine 100 loves to explore the entire mountain. Its wider last and softer shell deliver a smooth ride that can accommodate high-volume feet. For a truly refined fit, the boot’s shell and liner can easily be customized. To help create a more neutral stance that improves balance and minimizes fatigue, the boot’s cuff can be fine-tuned to better cradle the contours of your leg. Primaloft insulation provides additional warmth and thanks to a dual entry instep, it’s especially easy to get in and out of the boot. Embrace the day—and the entire mountain—with the Sportmachine 100.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 100
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 24.0 - 32.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: Precision Fit Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITY
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITY
TECHNOLOGIE INFRARED
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITY
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITY
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi