Item added to your cart

SPORTMACHINE 95 W

Absolute Control
050R2601541 - BLACK - ANTHRACITE - WHITE
Comfort doesn’t need to come at the expense of performance. Guided by this belief, the Sportmachine 95 W is designed for women eager to explore the entire mountain. Its wider last and softer shell are especially forgiving. Yet by offering the most aggressive flex in the Sportmachine collection, it boosts confidence and control. For a refined fit, its shell and liner can be fully customized. Primaloft insulation provides additional warmth while a dual entry instep makes it incredibly easy to get in and out of the boot. And to create a more neutral stance that improves balance and minimizes fatigue, the Sportmachine’s cuff can be fine-tuned to cradle the contours of your leg. Embrace the entire mountain with the Sportmachine 95W.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 95
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.5 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: 3D Performance Fit W Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
3D CUSTOM CORK LINER

Nová vnitřní botička Custom Cork Liner je tvořená kombinací přírodní korkové směsi a anatomicky tvarovaného 3D laminátu. Skvěle utváří rovnováhu mezi komfortem a výkonností a umožňuje kompletní přizpůsobitelnost na Váš tvar nohy

BENEFITS
3D CUSTOM CORK LINER
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITS
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi