Item added to your cart

SPORTMACHINE 85 W

Absolute Control
050R3401Q04 - BLACK - WHITE - GREEN
The Sportmachine 85 W turns heads and pleases feet. With a wider last and softer shell, it places an emphasis on comfort—without sacrificing performance. Thanks to a flex just slightly softer than the Sportmachine 95W, it offers a smooth and responsive ride that boosts confidence and control. The boot’s shell and liner can readily be customized for a personal fit. Primaloft insulation offers additional warmth and a dual entry instep makes it especially easy to get in and out of the boot. And its cuff can be fine-tuned to better cradle the contours of your leg, creating a neutral stance that enhances balance and minimizes fatigue. As comfortable as it is confident, the Sportmachine 85W is at home anywhere on the mountain.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 85
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.5 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: Precision Fit W Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITS
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi