Item added to your cart

SPORTMACHINE 75 W

Absolute Control
050R42013C2 - BLACK - BLACK P. - PINK
By boosting confidence and control, the Sportmachine 75 W aims to help you become a better skier. Its wider last and softer shell are especially forgiving while its reinforced sole and spine make it easier to initiate turns and transition between them. For a refined fit, its shell and liner can readily be customized. Primaloft insulation keeps feet warm and dry and a dual entry instep makes it remarkably easy to get in and out of the boot. And to create a more neutral stance that improves balance and reduces fatigue, the boot’s cuff can be fine-tuned to cradle the contours of your leg. With an emphasis on progression, the Sportmachine 75W makes skiing easier—and even more comfortable.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
Flex: 75
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.5 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: Comfort Fit W Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITS
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi