Item added to your cart

SPORTMACHINE 65 W

Absolute Control
050R5001541 - BLACK - ANTHRACITE - WHITE
With an emphasis on comfort, the Sportmachine 65 W focuses on your feet—so you can focus on your skiing. Its wider last and softer shell offer a plush and forgiving ride designed specifically for beginner and intermediate skiers. The Sportmachine 65 W’s reinforced sole and spine boost confidence and control by making it easier to initiate turns and transition between them. Incredibly soft, its liner is built around a woman’s calf and can be heat molded for a custom fit. And thanks to a dual entry instep, getting in and out of the boot is especially easy. Great days begin with the Sportmachine 65W.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 65
Šířka: 102 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.5 - 27.5
Skelet: PP
Komín: PP
Liner: Comfort Fit W
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITS
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi