Item added to your cart

SPORTMACHINE

SPORTMACHINE

Absolute Control
Performance You Demand. Comfort You Desire.

Performance shouldn’t come at the expense of comfort. Guided by this belief, Nordica’s Sportmachine collection caters to skiers who spend their day enjoying the entire mountain. Built around a wider last, these boots sport a forgiving fit that can accommodate high-volume feet. The boot’s shell and liner are especially easy to get in and out of and can readily be customized to enhance comfort and performance. Primaloft insulation provides additional warmth while the boot’s cuff can easily be adjusted to accommodate a larger calf, allowing a more neutral stance that improves balance and reduces fatigue. For exceptional confidence and control, buckle up with the Sportmachine.

SPORTMACHINE

Technologie

TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
Grip walk soles

Extra grippy soles with easy walk technology

BENEFITS
  • Better grip and traction on veriable terrain
  • Makes walking in ski boots easy and more natural
  • Interchangable
  • GripWalk + ISO 9523 Compatable
Grip walk soles
3D CUSTOM CORK LINER

Nová vnitřní botička Custom Cork Liner je tvořená kombinací přírodní korkové směsi a anatomicky tvarovaného 3D laminátu. Skvěle utváří rovnováhu mezi komfortem a výkonností a umožňuje kompletní přizpůsobitelnost na Váš tvar nohy

BENEFITS
3D CUSTOM CORK LINER
Snadné obouvání – dual easy entry

Součástí skeletu v oblasti nártu jsou dvě měkké plastové vložky, které umožňují výrazně jednodušší obouvání a vyzouvání bot za všech podmínek

BENEFITS
Snadné obouvání – dual easy entry
Staň se Nordican
a spoj se s námi