Item added to your cart

SPEEDMACHINE 85 W HEAT

OPRAVDOVÝ VÝKON

050H4403541 - BLACK - ANTHRACITE - WHITE
The mountains are calling—and the Speedmachine 85 W with Heat heeds the call. With an emphasis on warmth, comfort, and performance, this innovative boot enables you to ski the entire mountain—all day long. Its integrated Thermic technology keeps feet especially warm, allowing you to easily adjust the boot’s temperature with your cell phone. A Custom Cork liner provides the comfort you need to enjoy the slopes from first chair to last while its Primaloft® insulation offers additional warmth. And for a truly refined fit that enhances comfort and performance, this liner and the boot’s shell can readily be customized. Especially supportive, this premium all-mountain boot allows you to take your skiing to the next level. Ski with confidence—not cold feet—with the Speedmachine 85 W with Heat.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 85
Šířka: 100 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.0 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: Precision Fit W Heat
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
WEATHER SHIELD

Waterproof textile prevents water and snow from entering the boot.

BENEFITS
  • Keeps feet dry
  • Keeps feet warm
WEATHER SHIELD
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
CUSTOM THERMIC HEATED LINER

BENEFITS
CUSTOM THERMIC HEATED LINER
Staň se Nordican
a spoj se s námi