Item added to your cart

SPEEDMACHINE ELITE W

OPRAVDOVÝ VÝKON

050H0900100 - BLACK
The Speedmachine Elite shatters your expectations and unleashes your potential. With unparalleled performance and sophistication, this premium boot provides a glimpse of the future. Its Grilamid shell is exceptionally light, making it especially easy to initiate turns and quickly transition between them. This emphasis on power and control—combined with the boot’s precise fit—helps boost your confidence. A Custom Cork liner provides the comfort you need to charge from first chair to last. And for a truly refined fit that enhances comfort and performance, this liner and the boot’s shell can readily be customized. Primaloft® insulation offers additional warmth and the boot’s GripWalk sole boosts traction, durability, and performance. Stand out and enhance your skiing and style with the Speedmachine Elite.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 115
Šířka: 100MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.0 - 27.5
Soles: GRIP WALK
Skelet: INFRARED GRILAMID
Komín: INFRARED PU
Liner: 3D Cork Fit W Primaloft® LIGHT
Přezky: LIGHT WEIGHT MIRCO ALUMINUM
Spoiler: YES
Pásek: 45 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
WEATHER SHIELD

Waterproof textile prevents water and snow from entering the boot.

BENEFITS
  • Keeps feet dry
  • Keeps feet warm
WEATHER SHIELD
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
POWER DRIVER

Drives more power from boot to ski.

BENEFITS
  • Distributes shin pressure
  • Smother flex
  • Increases performance
POWER DRIVER
3D CUSTOM CORK LINER

Nová vnitřní botička Custom Cork Liner je tvořená kombinací přírodní korkové směsi a anatomicky tvarovaného 3D laminátu. Skvěle utváří rovnováhu mezi komfortem a výkonností a umožňuje kompletní přizpůsobitelnost na Váš tvar nohy

BENEFITS
3D CUSTOM CORK LINER
Staň se Nordican
a spoj se s námi