Item added to your cart

SPEEDMACHINE 105 W

OPRAVDOVÝ VÝKON

050H2603Q04 - BLACK - WHITE - GREEN
The Speedmachine 105 W delivers top of the line all mountain performance, regardless of what Mother Nature has in store for you. With its fully customizable Infrared Tri-Force shell, 3D cork fit liner, anatomical women’s cuff and liner design and Primaloft® insulation the Speedmachine delivers high performance and precision without sacrificing comfort and warmth. This boot was built to take on anything you or the mountain can throw at it. Powerful, comfortable and fun.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 105
Šířka: 100MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.0 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: 3D Cork Fit W Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITS
TRI FORCE konstrukce skeletu
TECHNOLOGIE INFRARED

BENEFITS
TECHNOLOGIE INFRARED
WEATHER SHIELD

Waterproof textile prevents water and snow from entering the boot.

BENEFITS
  • Keeps feet dry
  • Keeps feet warm
WEATHER SHIELD
ADJUSTABLE CUFF PROFILE

Allows for quick and easy adjustment of the upper cuff circumference for more comfort, constomization while allowing skiers to be postioned in a more natural skiing stance.

BENEFITS
  • COMFORT
  • PERFORMACE
ADJUSTABLE CUFF PROFILE
3D CUSTOM CORK LINER

Nová vnitřní botička Custom Cork Liner je tvořená kombinací přírodní korkové směsi a anatomicky tvarovaného 3D laminátu. Skvěle utváří rovnováhu mezi komfortem a výkonností a umožňuje kompletní přizpůsobitelnost na Váš tvar nohy

BENEFITS
3D CUSTOM CORK LINER
Staň se Nordican
a spoj se s námi