Item added to your cart

PROMACHINE 95 W

ČISTÁ SÍLA

050F5201T62 - BLACK - ANTHRACITE - BLUE
Thought an easy-flexing, high-performance boot with a perfect fit didn’t exist? Think again. The Promachine 95 is lightweight and low-volume, making it energetic and reactive and allowing it to perform well on groomed trails, in bumps, and through crud. It’s also extremely comfortable. Primaloft liner material and an articulated rear cuff, which allows for more calf space, provide a warm, plush feel, and a 98mm last shell and 3D liner, which can be customized using infrared heating, allow for an even more precise fit. Though soft flexing, the 95 utilizes stiffer plastic along the spine of the shell to create lateral stability and fast energy transfer, making it extremely quick and precise. The Promachine 95 is perfect for lighter women who ski with more finesse and want a boot that’s both forgiving and responsive.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 95
Šířka: 98 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.0 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: ISOTHERM 3D W Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Pásek: 35 MM
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITY
TRI FORCE konstrukce skeletu
ISOTHERM

BENEFITY
ISOTHERM
3D CUSTOM CORK LINER

Nová vnitřní botička Custom Cork Liner je tvořená kombinací přírodní korkové směsi a anatomicky tvarovaného 3D laminátu. Skvěle utváří rovnováhu mezi komfortem a výkonností a umožňuje kompletní přizpůsobitelnost na Váš tvar nohy

BENEFITY
3D CUSTOM CORK LINER
Staň se Nordican
a spoj se s námi