Item added to your cart

PROMACHINE 105 W

ČISTÁ SÍLA

050F48015N6 - WHITE - BLACK - PINK
With a slightly softer flex than the 115, the Promachine 105 combines high-performance technology with a comfort-oriented women’s specific fit. By using softer liner materials and by articulating the rear cuff of the shell, thus providing more calf space, you are put in a more neutral stance, which decreases fatigue and preserves energy. Energetic and reactive, it employs an anatomical light-weight, low-volume 98mm last shell which closely mimics the foot shape for a comfortable and precise fit. The shell and 3D liner can be customized using infrared heating, allowing for an even more precise fit and, therefore, a more responsive boot. For a high performance boot that women can use to seamlessly take their skiing from groomers to steep bump runs, the 105 is the perfect fit.
CÍLOVÝ ZÁKAZNÍK
ÚROVEŇ
ŠÍŘKA
FLEX
SPECIFIKACE
FLEX: 105
Šířka: 98 MM
VLASTNOSTI
Rozsah velikostí: 22.0 - 27.5
Skelet: INFRARED PU
Komín: INFRARED PU
Liner: ISOTHERM 3D Cork Fit W Primaloft®
Přezky: MIRCO ALUMINUM
Spoiler: YES
Pásek: 35 MM P.driver
Canting: DUAL
Technologie
TRI FORCE konstrukce skeletu

Nízká hmotnost sportovního vybavení je extrémně důležitá a s touto myšlenkou jsme se vrhnuli na vývoj nového, extra lehkého skeletu. Tri-Force konstrukce je unikátní svým konceptem, využívá anatomický design skeletu, který usměrňuje vaši vydanou energii do všech částí boty a tím i perfektně do hran lyží. Dovoluje tak hbitou a přesnou jízdu, zatímco stále udržuje vysokou úroveň pohodlí a komfortu.

BENEFITY
TRI FORCE konstrukce skeletu
ISOTHERM

BENEFITY
ISOTHERM
POWER DRIVER

Drives more power from boot to ski.

BENEFITY
  • Distributes shin pressure
  • Smother flex
  • Increases performance
POWER DRIVER
3D CUSTOM CORK LINER

Nová vnitřní botička Custom Cork Liner je tvořená kombinací přírodní korkové směsi a anatomicky tvarovaného 3D laminátu. Skvěle utváří rovnováhu mezi komfortem a výkonností a umožňuje kompletní přizpůsobitelnost na Váš tvar nohy

BENEFITY
3D CUSTOM CORK LINER
Staň se Nordican
a spoj se s námi